Sumner Academy of Arts & Science  Logo
SHIELD Fight Song International Baccalaureate Mission Statement Sumner Alma Mater
Baseball Bowling Boys Basketball Boys Soccer Boys Swim Boys Tennis Cheerleading Cross Country Dance Team Football Girls Basketball Girls Soccer Girls Swim Girls Tennis Softball Track & Field Volleyball Wrestling
College and University Information KU Gear Up Library
Directory
Sabres Spartans
Anime Club AASA Art Club Asia Club Band Boys Volleyball Chess Club Club 1-2-1 Comic Book Club Debate & Forensics French NHS LGBTQIA Junior Board Key Club LEAP National Honor Society Orchestra People to People Scholars' Bowl Science Olympiad Spanish NHS Student Council Theater Vocal Music Yearbook
Boys Basketball Cross Country Debate Football Girls Basketball Soccer Track Volleyball Wrestling

8th Grade Debate Practice

8th Grade Debate Practice.jpg
 

2017-2018 Team Motto.jpeg
22904559_1416027338514945_3793945031141712788_o.jpg
22860133_1416027335181612_6274989622880812078_o.jpg

Debate

8th Grade Debate Schedule

 

Tuesday, October 10 @ Foreign Language Academy

Monday, October 30 @ Arrowhead MS

Thursday, November 30 @ Harmon HS

Tuesday, December 5 @ Coronado MS

Thursday, January 18 @ Sumner Academy

Thursday, February 1

Friday, February 9 FORENSICS TOURNAMENT

Tuesday, February 13

Friday, February 16 FORENSICS TOURNAMENT

Saturday, February 24 DKC CITY CHAMPS @ UMKC

Sunday, February 25 CITY CHAMPS FINAL ROUNDS @ UMKC

Tuesday, April 10 DKC Award’s Night @ Kauffman

 

*We depart on the bus from Sumner for tournaments and return back at Sumner for parent pick-up.  For the majority of our weeknight tournaments, we depart at 2:40 pm and return approx. 8:15 pm. 

 

 

8th Grade practice is every Monday (3:10-5:50).

AEP Seminar time is also an option for practices and tournament prep.

 

Tournament Results

TUESDAY, OCTOBER 30:  ARROWHEAD MIDDLE SCHOOL

 

POLICY DEBATE:

Ariana Lindsay - 1st Place JV Speaker
Michael Andrade/Damarion McDonald - 1st Place Novice Team
Michael Andrade - 2nd Place Novice Speaker
Dakota Scott/Kaeden Robbins - 4th Place JV Team

 

STUDENT CONGRESS:

Victoria Guerra - 1st Place Varsity
Jakayla Brown - 2nd Place Varsity
Sa'Mya Lewis - 4th Place Varsity
Jana'jha Winfield - 5th Place Varsity
Oscar Graham - 5th Place Varsity

 

Overall, Sumner Academy placed 3rd in school sweepstakes! GO SUMNER ACADEMY DEBATE!

 

 

TUESDAY, OCTOBER 10:  FOREIGN LANGUAGE ACADEMY

 

Michael Andrade/Damarion McDonald - 3rd Place Novice

Issis Banks-Bush - 5th Place JV Speaker

2017 Policy Debate Topic.jpeg
22449185_10155946141392268_825495200_o.jpg
22886159_1416027381848274_3016257139299396541_n.jpg
8th Grade Debate.jpg
This text will be replaced